Tillbaka till startsidan
ONSDAG 8 SEPTEMBER 2010  
SÖK: i Kalmar Läns Tidning
Jord och Skog
KALMAR LÄNS TIDNING:
Publicerad: 9 oktober 2009
En amatöridrottens kämpe
Stefan Ljunggren, kanslist på Korpen
Stefan Ljunggren, kanslist på Korpen, arbetar för att tillsammans med styrelsen och ideella krafter erbjuda medlemmarna olika sätt att fritidsmotionera.
KALMAR
Stefan Ljunggren jobbar som kanslist på Korpen. Tillsammans med styrelsen och ideella krafter arbetar han för att erbjuda medlemmarna olika sätt att fritidsmotionera.
- Det är jätteviktigt att det finns möjlighet för alla att kunna utöva någon idrott, även om det inte sker i någon idrottsklubb, säger han.

Stefan Ljunggren, 50 år, började jobba på Korpens kansli för fyra år sen. Då kände han inte till mycket om Korpen men tyckte jobbet skulle passa honom.

- Jag är sportintresserad och har alltid varit det. Det är främst lagidrotter som intresserar mig. Jag går och ser mycket fotboll och det blir också mycket idrott på teven, säger han.
- Men om Korpen visste jag inte så mycket. Jag hade den här gamla bilden av Korpen som man får höra om. Att det mest är gamla gubbar som kanske inte är jätteintresserade av att spela fotboll utan mer av att sparka lite ben. Men så är det verkligen inte och den bilden håller på att suddas ut. Det är främst de yngre som blir fler inom våra verksamheter.

ORGANISERA LAGIDROTTER
På Korpens kansli arbetar Stefan med att organisera de lagidrotter som erbjuds medlemmarna. Planer och tider bokas, anmälningar och betalningar tas emot, och seriesystem och spelscheman läggs upp. Det har också blivit mer marknadsföring i arbetet, bland annat är han ute och informerar om Korpen på mässor och annat, som högskolans novischmässa exempelvis. Det har också gett resultat. Amatöridrottandet i Kalmar har ökat flera år i rad. Framförallt fotbollen är populär. Antalet lag har stadigt ökat ett par år i rad och i årets utomhussäsong deltog 62 lag med sammanlagt 911 utövare.

- Det är rätt fantastiskt. Det har blivit ett väldigt drag kring fotbollen, det är jätteroligt. Främst blir det fler yngre motionärer. Det är många som inte kan eller har tid att spela i någon klubb, på grund av exempelvis arbete, skola eller skador. Då är det viktigt att kunna delta i någon idrott och fritidsmotionera ändå om man är intresserad av det. Korpen är mer kravlöst.

MYCKET MOTIVATION
Som medlem i Korpen i Kalmar finns det möjlighet att spela fotboll, innebandy och bowling för de lagsportsintresserade. För de som vill motionera individuellt finns det också tipspromenader och vattengymnastik. Stefan jobbar främst med lagidrotterna. Han berättar att det går att finna mycket motivation i arbetet.

- Det är stimulerande att få bekräftelser på att vi åstadkommer något. När gamla lag ständigt kommer tillbaka och allt fler dyker upp så är det ett bevis på att de uppskattar det de får. Och när jag säger vi här så innebär det också alla de som lägger ner tid på att jobba ideellt. Det hade varit väldigt svårt, om ens möjligt, att få det att gå runt utan det ideella arbete som görs. Det är många som lägger ner väldigt mycket tid på det här.

BLEV UTBRÄND
Innan Stefan hamnade på Korpen jobbade han med produktion och var bland annat produktverkstadschef. Men jobbet innebar mycket stress och press och kort efter att Stefan gått från ett industrijobb till ett annat blev han utbränd och sjuk.
- Det hade varit kämpigt i flera år. Jag gick in i väggen, blev sjuk och fick rehabiliteras.

Men jag tog mig tillbaka upp genom att aktivera mig igen. Jag skaffade en hund och det var till stor hjälp. Det blev mycket promenader och jag började cykla och träna. Sen blev jag erbjuden det här jobbet och det trivs jag med. Men stresströskeln har blivit lägre.

RENSAR SJÄLEN
Vid uppstarter av nya säsonger i fotbollen och kring tider som jul när det blir mycket arbete och stress har Stefan hittat sina vägar för att hantera stressen.

- Promenaderna och träningen ger mig en chans att rensa huvudet. Men även att resa bort är skönt. Det behöver inte vara så långt, jag har varit iväg på någon kryssning och försöker ta mig till Köpenhamn någon gång om året. Det är ett par timmar med tåg sen känns det som att kliva ut mitt på kontinenten. Det känns som att jag rensar själen när jag reser och kommer hemifrån ett tag.

Hemma för Stefan har nästan alltid varit Kalmar. Under en period på fem år bodde han i Växjö men upptäckte att han saknade Kalmar och återvände.
- Jag trivs väldigt bra i Kalmar. I Växjö kände jag mig instängd. Har man vant sig vid att bo vid vattnet så tror jag det är svårt att inte ha havet nära.

Namn: Stefan Ljunggren
Bor: Lägenhet i Kalmar.
Familj: Ensamstående med två hemmaboende barn och ett utfluget.
Yrke: Kanslist på Korpen.
Detta är jag bra på: Att lyssna.
Detta är jag sämre på: Att delegera. Jag gör hellre saker själv än att
delegera det till andra.
Motto: Gå in för det och var positiv.

MICKI ALMASI
”Den musiken var det finaste jag någonsin hört”
100903
Han har alltid velat bli musiker. Men han utbildade sig till ingenjör, för att hans föräldrar tyckte att musiker inte var ett riktigt jobb.
- Så tyckte man på den tiden och så tycker en del dessvärre fortfarande, säger Claes-Göran Bjerding.

Läs mer...
”Det borde finnas fler järnvägsstationer”
100820
Bland gnistrande ädelstenar, opaler och andra smycken träffade KLT/NT veckans profil, miljöpartisten, John Green. I helgen anordnade han smyckes- och mineralstensmässan i Madesjö.
Läs mer...
Wiström ny i politiken i Nybro
100816
Kristdemokraterna i Nybro satsar på ett nytt namn överst på vallistan. Det är Daniel Wiström som nyligen flyttade till Nybro med sin familj. Han har en bred politisk erfarenhet och är en mångsysslare
Läs mer...
Rydbrink värnar om familjen
100806
NYBRO
Inger Rydbrink har rivstartat sitt första halvår som kommunalråd.
- Jag har jobbat och sovit och inte hunnit med så mycket mer. Politiken har tagit mer tid än jag hade tänkt mig. Men fram till valet ska det väl vara så, säger Inger Rydbrink från Socialdemokraterna.

Läs mer...
Mariann brinner för politiken och trivs på landet
100731
NYBRO
När Mariann Karlsson var ung var hon blyg och tillbakadragen. Idag är hon en van politiker som inte är rädd för att säga vad hon tycker. Mariann Karlsson är vänsterpartiets förstanamn i Nybro.

Läs mer...
”Det behövs mer frihet i Nybro”
100728
NYBRO
Folkpartisten Anders Karlsson har alltid varit intresserad av vad som händer i samhället. Under många år har han varit aktiv i kommunpolitiken.
- När jag var 25 år ville jag förändra världen. Det kändes som jag kunde flytta berg, säger Anders Karlsson gruppledare för FP.

Läs mer...
”Vi måste göra Nybro mer attraktivt att bo i”
100716
Nils Duveborn gick från att arbeta nästan dygnet runt som flygledare i Zimbabwe till att bli pensionär på heltid i Nybro.
- Från att telefonen ringde hela tiden så blev det helt tyst.

Läs mer...
- En driven politiker som trivs på kommunal nivå (100709)
- Lilja slutade klaga och gav sig in i politiken (100702)
- Nybrosonen blir dansk i ”Mamma Mia” (100625)
- ”Jag skrev hela nätterna” (100621)
- ”Jag älskar att arbeta med leran” (100611)
- För Sebastian är det ”Fullt ös medvetslös” (100423)
- Ny centrumledare som gillar shopping (100409)
- Kinka siktar mot OS i London (100401)
- Nya kyrkoherden är en fumlig kaffedrickare med stort hjärta (100326)
- En envis och ärlig vänsterpartist tar ton (100226)
- ”Nybro har bästa publiken” (100219)
- Församlingsarbetet lockade henne till Långasjö (100212)
- Kärleken till Kalmar slog till direkt (100129)
- Veckans profil gillar bus och ”jäkelskap” (100122)
- Orädd jycklare utan hemligheter (091225)
- En vit jul med gemenskapen i fokus (091211)
- ”En chans man måste ta” (091204)
- Romantiker och hundra procent italienare (091127)
- Med avstamp i sin historia lever Asta i nuet (091120)
- Erfaren skådespelerskas dröm förverkligas i Kalmar (091113)

 
LEDARE
Färre politiker ger högre kostnader
21 kommuner i landet minskar antalet politiker i fullmäktige, tre av d...
Läs mer...
VECKANS PROFIL
”Den musiken var det finaste jag någonsin hört”
Han har alltid velat bli musiker. Men han utbildade sig till ingenjör,...
Läs mer...
LEDARE
Valet i Nybro kommun
Valet den 19 september i Nybro har alla förutsättningar att bli en ry...
Läs mer...
LEDARE
Val är val och aldrig mötas blocken
Debatten i veckan i Emmaboda om sjukförsäkringsreformens välsignelser ...
Läs mer...
VECKANS PROFIL
”Det borde finnas fler järnvägsstationer”
Bland gnistrande ädelstenar, opaler och andra smycken träffade KLT/NT ...
Läs mer...
LEDARE
Puss och kram på er, Roland och Bert!
Nog är det rart att se tidningsbilder på Roland Swedestam och Bert Ap...
Läs mer...
LEDARE
Vad skall Ölands Turist AB skriva upp nästa år?
Årsredovisningen för Ölands Turist AB är tragikomisk läsning. En redo...
Läs mer...
 
  © Kalmar Läns Tidning   ::  Besöksadress:  Storgatan 1  386 30 Färjestaden  ::  Telefon:  0485-56 46 05  ::
Cookies     Form & Produktion: Internetavdelningen