Tillbaka till startsidan
FREDAG 10 SEPTEMBER 2010  
SÖK: i Kalmar Läns Tidning
Jord och Skog
KALMAR LÄNS TIDNING:
Publicerad: 29 januari 2010
Kärleken till Kalmar slog till direkt
Zlatko Lolic, Kalmar
SÖDERMÖRE
Fotbollen löper som en röd tråd genom Zlatko Lolic liv. Ifrån tiden i det forna Jugoslavien till flytten till Sverige och Kalmar har fotbollen alltid varit med. Nu jobbar han som lärare på Individuella programmet och tränar damlaget Team Södermöre.

Zlatko Lolic kom till Sverige som 16-åring ifrån det forna Jugoslavien. Den 31 oktober 1992 landade planet i Göteborg. Han och familjen flydde från landet just när kriget bröt ut. Hans minnen av kriget är få men han återvänt senare.
- Jag kommer inte ihåg mycket. Vi drog när det hettade till, det var skönt att slippa det värsta. Jag har fått höra och sett en del när jag återvände. Det var en del vänner som strök med och några som flyttade till andra ställen. Det var ett poänglöst krig där folket, de oskyldiga, drabbades mest.

Som 16-åring hade Zlatko koll på tre grejer när han kom till Sverige.
- Det man förknippade då med Sverige var ju Björn Borg, Ingemar Stenmark och brudar. Men det var ju också ett annat klimat och en annan matkultur. Jag kom in i det bra då jag är väldigt rastlös och ofta var ute och lirade boll, kom med i föreningar och lärde mig språket och samhället den vägen.

BLEV KÄR DIREKT
Till Kalmar kom Zlatko 1997 ifrån Kristinehamn. Att blev just Kalmar berodde på ren slump när han hängde med sina kompisar till Växjö där de skulle plugga.
- Vi bestämde oss för att åka till Öland för vi hade aldrig varit där och så kom vi då till Kalmar. Detta var i mitten av augusti så det var 25 grader varmt ute och alla uteserveringarna var öppna. Man kan säga att jag blev kär direkt. Så jag bestämde mig för att plugga till lärare här. Detta var på fredagen så jag ringde och kollade om det fanns platser kvar och på måndagen började jag.

Nu jobbar han på Individuella programmet i Kalmar där han undervisar i svenska och han jobbar mycket med de ensamkommande flyktingbarnen som kommer till Kalmar.
- Man känner ju igen sig men skillnaden är ju att de kommer ensamma. Jag har varit i deras sits och vet hur de är, hur man upplever vädret, människor och skolan. Jag vet hur jag gick tillväga när jag var ny här och använder det och det funkar på dem också.

LÄRARDRÖMMEN FÖDDES
Zlatko bodde i Banja Luka, nuvarande Bosnien, och det var där som lärardrömmen föddes.
- Jag hade en morbror som var professor och han var en stor inspiration för mig. Jag fick sitta ner med honom och hjälpa honom att rätta matte en gång när jag var sju-åtta år, han visade mig hur man skulle göra och så fick jag göra det. När jag var nio så gick han bort i en bilolycka och det är mycket på grund av honom som gjorde att jag bestämde mig för att bli lärare. En annan orsak är också juni, juli, augusti och att vi bestämmer så mycket själva.

Men att vara lärare är samtidigt mycket mer än att bara lära ut saker till sina elever.
- Många säger att vi jobbar för lite men jag säger bara att testa att vara lärare i en dag. Man är förälder, syskon, vänner och i många fall värsta fiende till eleven, säger han.

FÖRENINGSENGAGEMANG
Rastlösheten och föreningsengagemanget har hängt med Zlatko in i vuxenlivet då han hjälpte eleverna på Mjölnerskolan i Torsås, där han jobbade fram till i höstas, att skapa en idrottsförening som de själva nu driver. Den förening som han är engagerad i nu är Möre BK och närmare bestämt dess damlag, Team Södermöre. Kontakten skedde genom Tvärskogs IF där Zlatko lärde känna elever och föräldrar som var engagerade i Möre BK som har sina rötter i KV-76 och Loverslunds BK. Det nuvarande namnet fick föreningen så sent som februari 2009.
- Det är väldigt spännande. Jag blev positivt överraskad. Det är många unga tjejer som vill något, de vill utvecklas och gå framåt. Det är många på träningarna och de har ambition och det gör det mycket roligare att träna dem.

Även om kärleken till staden Kalmar kom direkt så har det varit lite trögare med att ta till sig Kalmar FF.
- Röda Stjärnan har alltid varit och kommer alltid vara favoritlaget även om jag inte längre bor där. I Sverige har Kalmar FF mer och mer blivit favoritlaget. När jag kom hit först spelade de inte publikfriande men nu spelar de anfallsinriktat och har fått in fler profiler i laget.


Namn: Zlatko Lolic
Bor: Kalmar
Yrke: Lärare
Familj: Bor själv
Detta är jag bra på: Bra på att lyssna
Detta är jag sämre på: Läsa färdigt böcker
Motto: Livet är inte de dagar som gått utom de dagar man minns

PER BENGTSSON
”Drömmen är att ta OS guld innan jag slutar”
100910
Förra året gjorde tiokamparen Nicklas Wiberg sin bästa säsong hittills och blev känd för svenska folket. I år har säsongen kantats av skador och idag fredag ligger han på operationsbordet. För två veckor sedan började han på Linnéuniversitetet och han räknar med att vara tillbaka i världseliten i tiokamp till våren.

Läs mer...
”Den musiken var det finaste jag någonsin hört”
100903
Han har alltid velat bli musiker. Men han utbildade sig till ingenjör, för att hans föräldrar tyckte att musiker inte var ett riktigt jobb.
- Så tyckte man på den tiden och så tycker en del dessvärre fortfarande, säger Claes-Göran Bjerding.

Läs mer...
”Det borde finnas fler järnvägsstationer”
100820
Bland gnistrande ädelstenar, opaler och andra smycken träffade KLT/NT veckans profil, miljöpartisten, John Green. I helgen anordnade han smyckes- och mineralstensmässan i Madesjö.
Läs mer...
Wiström ny i politiken i Nybro
100816
Kristdemokraterna i Nybro satsar på ett nytt namn överst på vallistan. Det är Daniel Wiström som nyligen flyttade till Nybro med sin familj. Han har en bred politisk erfarenhet och är en mångsysslare
Läs mer...
Rydbrink värnar om familjen
100806
NYBRO
Inger Rydbrink har rivstartat sitt första halvår som kommunalråd.
- Jag har jobbat och sovit och inte hunnit med så mycket mer. Politiken har tagit mer tid än jag hade tänkt mig. Men fram till valet ska det väl vara så, säger Inger Rydbrink från Socialdemokraterna.

Läs mer...
Mariann brinner för politiken och trivs på landet
100731
NYBRO
När Mariann Karlsson var ung var hon blyg och tillbakadragen. Idag är hon en van politiker som inte är rädd för att säga vad hon tycker. Mariann Karlsson är vänsterpartiets förstanamn i Nybro.

Läs mer...
”Det behövs mer frihet i Nybro”
100728
NYBRO
Folkpartisten Anders Karlsson har alltid varit intresserad av vad som händer i samhället. Under många år har han varit aktiv i kommunpolitiken.
- När jag var 25 år ville jag förändra världen. Det kändes som jag kunde flytta berg, säger Anders Karlsson gruppledare för FP.

Läs mer...
- ”Vi måste göra Nybro mer attraktivt att bo i” (100716)
- En driven politiker som trivs på kommunal nivå (100709)
- Lilja slutade klaga och gav sig in i politiken (100702)
- Nybrosonen blir dansk i ”Mamma Mia” (100625)
- ”Jag skrev hela nätterna” (100621)
- ”Jag älskar att arbeta med leran” (100611)
- För Sebastian är det ”Fullt ös medvetslös” (100423)
- Ny centrumledare som gillar shopping (100409)
- Kinka siktar mot OS i London (100401)
- Nya kyrkoherden är en fumlig kaffedrickare med stort hjärta (100326)
- En envis och ärlig vänsterpartist tar ton (100226)
- ”Nybro har bästa publiken” (100219)
- Församlingsarbetet lockade henne till Långasjö (100212)
- Veckans profil gillar bus och ”jäkelskap” (100122)
- Orädd jycklare utan hemligheter (091225)
- En vit jul med gemenskapen i fokus (091211)
- ”En chans man måste ta” (091204)
- Romantiker och hundra procent italienare (091127)
- Med avstamp i sin historia lever Asta i nuet (091120)
- Erfaren skådespelerskas dröm förverkligas i Kalmar (091113)

 
LEDARE
Länets miljöpartister är likt kameleonten färganpassliga
I länet hittar man i dagarna en och annan vilsen miljöpartist som håll...
Läs mer...
VECKANS PROFIL
”Drömmen är att ta OS guld innan jag slutar”
Förra året gjorde tiokamparen Nicklas Wiberg sin bästa säsong hittills...
Läs mer...
LEDARE
Färre politiker ger högre kostnader
21 kommuner i landet minskar antalet politiker i fullmäktige, tre av d...
Läs mer...
VECKANS PROFIL
”Den musiken var det finaste jag någonsin hört”
Han har alltid velat bli musiker. Men han utbildade sig till ingenjör,...
Läs mer...
LEDARE
Valet i Nybro kommun
Valet den 19 september i Nybro har alla förutsättningar att bli en ry...
Läs mer...
LEDARE
Val är val och aldrig mötas blocken
Debatten i veckan i Emmaboda om sjukförsäkringsreformens välsignelser ...
Läs mer...
VECKANS PROFIL
”Det borde finnas fler järnvägsstationer”
Bland gnistrande ädelstenar, opaler och andra smycken träffade KLT/NT ...
Läs mer...
 
  © Kalmar Läns Tidning   ::  Besöksadress:  Storgatan 1  386 30 Färjestaden  ::  Telefon:  0485-56 46 05  ::
Cookies     Form & Produktion: Internetavdelningen